V bezprostrednom dotyku smrti a strachu pred morovou epidémiou sa rozpadali ľudské vzťahy a často i blízki ľudia sa na seba dívali s podozrením a nedôverou. Táto morová epidémia, známa ako čierna smrť však nebola ani zďaleka jedinou pohromou, ktorá sprevádzala dejiny Európy. Tie sú naopak plné morových rán, cholerových pandémií a nákaz neznámeho pôvodu. Ako sa teda stredovek či novovek dokázal vyrovnať s neustálou hrozbou smrti a ako vtedajší ľudia bojovali s neznámym a často démonizovaným nepriateľom neviditeľnej choroby? Jaro Valent sa rozpráva s historičkou Tünde Lengyelovou z HÚ SAV.
Ľudstvo bolo odjakživa skúšané rôznymi epidémiami a inak tomu nebolo ani v našej oblasti. Našinci sa najviac báli žltej zimnice, moru, pravých kiahní a cholery. Práve cholera postrašila našu oblasť hneď viackrát.
Pozreli sme sa na to, ako sa v minulosti šíril medzi ľuďmi mor, cholera či španielska chrípka. Čo v stredoveku fungovalo proti šíreniu nákazy? Ktorá prvá krajina na svete zaviedla karanténu? Pripomenuli sme si aj to, aké škody napáchali pandémie na Slovensku. Diskutovali historici Eva Kowalská, Katarína Nádaská a Gabriel Hunčaga. (Zdroj TA3) Premiéra 24.4.2020