E-knihy
Vojnové škody a rekonštrukcia Slovenska 1944 - 1948. (Hospodárstvo, infraštruktúra, zdravotníctvo)
Vojnové straty začali na Slovensku vznikať už počas mobilizácie v ČSR na jeseň 1938 a končili odchodom Červenej armády po oslobodení roku 1945. Po celý uvedený časový úsek boli vojnové škody monitorované osobitnými inštitúciami. Táto monografi a je zameraná na obdobie najťažších vojnových strát od júna 1944 do mája 1945 a na rekonštrukciu do roka 1948. Autori ju rozdelili na tri hlavné časti. Prvá zachytáva príčinné súvislosti a výsledky vojnových škôd v priemysle, infraštruktúre a vo fi nančnej sfére počas bojových operácií 1944 – 1945. Osobitný dôraz kladie na škody spôsobené fi nancovaním a zásobovaním nemeckej armády po auguste 1944 a na deštrukčnú činnosť nemeckých jednotiek pri ústupe zo Slovenska. Druhá časť hodnotí hospodársko-politické pozadie a vývoj rekonštrukcie slovenského priemyslu, poľnohospodárstva a infraštruktúry v období 1945 – 1948. Zaoberá sa aj problematikou vojnových reparácií a úlohou medzinárodnej organizácie UNRRA pri obnove Slovenska. Tretia časť má vyslovene priekopnícky charakter. Analyzuje doteraz nespracované zdravotné pomery v rôznych skupinách obyvateľstva v povojnovom období. Rozoberá otázku vojnových obetí a formy prekonávania dopadov vojny na zdravie širokých vrstiev obyvateľstva.
O AUTOROVI / autorke
PhDr. Anna Falisová, CSc. Pracuje ako samostatná vedecká pracovníčka Historického ústavu SAV. Venuje sa problematike dejín zdravotníctva a medicíny, najmä so zameraním na prvú polovicu 20. storočia. Napísala monografie Zdravotníctvo na Slovensku v medzivojnovom období (Bratislava 1999), Lekári na Slovensku do roku 2000 (Bratislava 2010), je spoluautorkou monografií Chronológia vývoja vedy a techniky na Slovensku (Bratislava 2006, spoluautori Ľudovít Hallon, Miroslav Tibor Morovics), Vojnové škody a rekonštrukcia Slovenska 1944 – 1948 (Bratislava 2011, spoluautori Ľudovít Hallon, Miroslav Sabol), Bioterapia optikou histórie (Bratislava 2013, spoluautor Tünde Lengyelová), Výskum a vývoj nových bioterapeutických metód (Bratislava 2013, spoluautori Peter Takáč, Tünde Lengyelová), Pôrodné asistentky a ošetrovateľky na Slovensku v rokoch 1918 – 1938 (Bratislava 2015, spoluautorka Eva Morovicsová). Je autorkou početných štúdií z danej problematiky.
PhDr. Ľudovít Hallon, DrSc. pracuje ako vedúci vedecký pracovník v Historickom ústave SAV, je vedúcim Oddelenia dejín vedy a techniky. Zaoberá sa dejinami hospodárstva a techniky na Slovensku a v strednej Európe v prvej polovici 20. storočia. Napísal monografie Industrializácia Slovenska 1918 – 1938. Rozvoj alebo úpadok? (Bratislava 1995), Firma Pittel a Brausewetter v dejinách Slovenska: priekopník betónového staviteľstva z Bratislavy. (Bratislava 2014), Slovensko v hospodárskom priestore Nemecka 1939 – 1945 (Bratislava 2015) a je spoluautorom monografií Chronológia dejín vied a techniky na Slovensku (Bratislava 2006, spoluautori Anna Falisová, Tibor Morovics) a Tatra banka v zrkadle dejín (Bratislava 2007, spoluautor Roman Holec), Chemický priemysel v zrkadle dejín Slovenska (Bratislava 2011, spoluautor Miroslav Londák), Vojnové škody a rekonštrukcia Slovenska 1944-1948 (Bratislava 2011, spoluautorom je Miroslav Sabol a Anna Falisová), Kauza Karvaš (Bratislava 2014, spoluautorom je Michal Schvarc). Je autorom mnohých kapitol v monografiách a vedeckých štúdií doma a v zahraničí.
Mgr. Miroslav Sabol, PhD. je vedecký pracovník Historického ústavu SAV, pracuje na oddelení dejín vied a techniky. Zaoberá sa hospodárskymi a sociálnymi dejinami počas druhej svetovej vojny s dôrazom na dejiny priemyslu, dejinami vedy, techniky a technickým vzdelávaním na Slovensku v prvej polovici 20. storočia. Je au-torom niekoľkých desiatok vedeckých štúdií a článkov k danej problematike.
ČLÁNKY VO FORUM HISTORIAE
ĎALŠIE E-KNIHY AUTORA / autorky
Pracovali v Tretej ríši
VŠETKY E-Knihy (podľa autora)
Alberty, Július
Andráš, Matej
Bartlová, Alena
Budilová, Lenka
-
Vojvodovo: historicko-etnologická ohlédnutí
-
Balkán a nacionalismus. Labyrintem nacionální ideologie
-
Balkán a migrace. Na křižovatce antropologických perspektiv
Bútora, Martin
Bystrický, Peter
Bystrický, Valerián
-
Rok 1968 na Slovensku a v Československu. Chronológia udalostí
-
Od autonómie k vzniku Slovenského štátu
Chorvát, Ivan
Chrastina, Peter
Čierna-Lantayová, Dagmar
Dangl, Vojtech
Dráľ, Peter
Falisová, Anna
Fatková, Gabriela
-
Vojvodovo: historicko-etnologická ohlédnutí
-
Balkán a nacionalismus. Labyrintem nacionální ideologie
-
Balkán a migrace. Na křižovatce antropologických perspektiv
Ferenčuhová, Bohumila
Feriancová, Alena
-
Prameň - jeho funkcia, význam, interpretácia a limity v historickom výskume
-
(Ne)nájdená bezpečnosť. Československo, Nemecko a úpravy medzinárodného systému v Európe 1922 - 1926
Findor, Andrej
Gáborová, Margita
Glejtek, Miroslav
-
Súčasná cirkevná heraldika v tvorbe Zdenka G. Alexyho
-
Prameň - jeho funkcia, význam, interpretácia a limity v historickom výskume
Gniazdowski, Mateusz
Gronowski, Michał Tomasz
Haas Kianička, Daniel
NOVÉ ZAUJÍMAVÉ PUBLIKÁCIE
Trianon labirintusaiban.
